DÖVİZ PİYASASINDA 22 MART 2019 SPEKÜLATİF SALDIRISI VE NEDENLERİ

Spekülatif atak döviz piyasasında yabancı ve yerli yatırımcıların ellerinde tuttukları ülkenin parasını ani ve çok hacimli olarak satması sonucunda oluşur. Nedenleri kısa ve uzun dönem analiz kapsamında faklı faktörlere bağlanır.. Buyrun nedenlerinden bazılarını tartışalım:

1. Ani duruş tarımla başlayacak ve kalıcı olacak sentezini daha önce yaptık. Bu döviz atağının nedenini zayıflayan endüstri ve tarımın yapısında, sonucunu ise klasik cari rezerv, ihracatın dış borca oranı, siyaset, cari açığın sahte davranışı gibi makro faktörlere bağlayın.

2. Ekonomide sanayi üretimine piyasa ve sanayici eğitime eğitimci faize ve kredi miktarına para piyasası ve yatırımcı kiraya veren ile alan ...... karar vermezse, tüm etkinlik kaybolur ve her şey siyasete endeksli olur.. Sonu çöküştür!

3. Vergide ve teşvikte kayırmacılık ve verimsizlik, gelir dağılımında umursamazlık, .... sürdüğü sürece, sonucun kurlarda patlama olacağını belirtmeyen ekonomist var mı?

5. 5. Mahfi Eğilmez Hoca'nın kırılgan Beşli tablosu çok önemli faktörleri kapsıyor. Sanırım bu tablolara artık "verimlilik", "sanayide teknoloji yaratma", "uluslararası rekabet gücü" gibi mikro ekonomik faktörleri ekleme zamanı..Zira yaşanan krizin nedenlerini burada sorgulayacağız

 

 

6. Zayıf mikrokonomik (verimlilik, teknoloji, rekabet ve fiyat koyma kuvveti, endüstri-içi dış ticaret, ...) tabana sahip ülkelerde döviz piyasasındaki atakların devam edeceği bilinmelidir.

PAYLAŞ