FİNANSAL PİYASALAR

22/Ağustos/2019 - 10:11

Dolar/TL Fed tutanakları sonrası yatay; Jackson Hole beklenirken jeopolitik gelişmeler, küresel piyasalar izleniyor

Dolar/TL küresel resesyon endişeleri, jeopolitik gelişmeler ve TCMB'nin zorunlu karşılık kararının gevşeme yanlısı bir süreç izlenimi yaratmasıyla yaşanan sert satış baskısının ardından 5.70'in üzerinde yatay bir seyir izliyor.

Türkiye piyasalarının resmi tatil nedeniyle kapalı olduğu geçen haftanın ilk üç günlük döneminde dolar/TL 5.45'li...

21/Ağustos/2019 - 10:18

Küresel risk iştahı zayıf, dolar/TL'de baskı sürüyor; Fed öncesi kabine toplantısı izlenecek

Küresel resesyon ve uzun süredir devam eden ticaret savaşı kaynaklı endişeler daha fazla parasal ve mali destek söylemleriyle kısmen azalsa da, küresel riskten kaçış devam ediyor. Küresel piyasalardaki bu endişeler TL'ye de yansırken, TCMB'nin zorunlu karşılıklar (ZK) adımı sonrası ve jeopolitik endişelerin artış göstermesi ile TL'deki satış baskısı daha belirgin yaşanıyor.

Dolar/TL...

20/Ağustos/2019 - 11:04

TCMB'nin ZK'ları TL kredilerin büyümesiyle ilişkilendirmesi ardından TL'de satış baskısı var; dış piyasalar, Hazine ihalesi izleniyor

Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılık (ZK) oranlarını ve ZK'lara ödenen faizleri TL kredilerin yıllık büyüme oranı ile ilişkilendirmesi ardından dolar/TL yükselişe geçerken küresel piyasalar gündemde kalmaya devam ediyor.

Bugün Hazine'nin gerçekleştireceği TÜFE'ye endeksli 5 yıl vadeli tahvilin yeniden ihracı ve 2 yıl vadeli...

19/Ağustos/2019 - 10:03

Küresel resesyon endişelerinin yarattığı sert satış sonrası global piyasalar, ihaleler izlenecek
Küresel resesyon endişelerinin geçen hafta yarattığı sert satış baskısı sonrası global piyasalardaki gelişmeler yakından takip edilirken, iç piyasada ise Hazine'nin düzenleyeceği iki ihraç izlenecek.
Son dönemde ticaret savaşları, ters verim eğrisi, Hong Kong ve Arjantin endişeleri başta olmak üzere birçok etken piyasalarda sert satış baskısı yarattı. Cuma günü...

19/Ağustos/2019 - 10:02

Resesyon endişeleri Çin tüketim teşvikleriyle kısmen azaldı; sanayi üretimi, küresel piyasalar izleniyor

Son dönemde ticaret savaşları, ters verim eğrisi, Hongkong ve Arjantin endişeleri sert satış baskılarına neden olurken küresel resesyon endişelerinin ABD verileri ve Çin'in ekonomi net gelir artırıcı tüketim teşviklerine gideceği açıklamalarıyla azalması piyasaları destekledi.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'nun (NDRC), tüketimi canlandırmak için bu...

19/Ağustos/2019 - 10:02

Dolar/TL Arjantin ve küresel büyüme endişeleriyle baskı altında; veri gündemi, dış piyasalar izlenecek

Türkiye piyasalarının resmi tatil nedeniyle kapalı olduğu dönemde küresel piyasalarda sert satış baskısı yaşanması dört ayın en düşük seviyesindeki dolar/TL'ye de yükseliş olarak yansıdı.

Türkiye piyasalarının açık ve hacimli olduğu son işlem günü olan 9 Ağustos'u 4 ayın en düşük seviyelerinde 5.50'nin altında tamamlayan dolar/TL illikit işlemlerde 5.6360'a...

09/Ağustos/2019 - 10:01

ABD ile ilişkilere yönelik azalan endişeler ve küresel düşük faizlerin desteğiyle dolar/TL 4 ayın en düşüğünde

 
Küresel düşük faiz beklentilerinin gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahını ve getiri arayışını artırmasıyla yüksek getiri sunan TL öne çıkarken, dolar/TL Nisan ayından bu yana en düşük seviyelerde seyrini sürdürüyor.
Piyasalar bugün içeride cari açık verisi ile TCMB beklenti anketini izleyecek.
Hafta başında Çin-ABD gerilimi...

07/Ağustos/2019 - 9:49

ABD-Çin ticaret savaşının baskısındaki küresel piyasalar nispeten sakinledi, 5.50'nin altına inen dolar/TL Nisan'dan bu yana en düşük seviyelerde

ABD ve Çin arasında ticaret ve kur savaşlarının baskısı altında kalan küresel piyasalar Çin'in adımları ile nispeten sakinlerken, dolar/TL bu sabah 5.50'nin altına gerileyerek Nisan başından bu yana en düşük seviyelere indi.

TL değerlenen gelişmekte olan ülke para birimleri arasında öne çıkmaya devam ederken,...

06/Ağustos/2019 - 11:09

ABD-Çin arasındaki küresel ticaret savaşı yakından izleniyor, dolar/TL 5.55 civarında hareket ediyor

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının kızışması sonucu güvenli varlıklara talep artarken, dün 5.62'deki direnç seviyesinden dönen dolar/TL bu sabah 5.55 civarında seyrini sürdürüyor.

Küresel hisse senedi piyasaları, ABD'nin Çin'i kur manipülatörü ilan etmesinin zaten kırılgan olan yatırımcı güvenini zedelemesinin ardından kayıplarını artırdı. Yatırımcıların...

05/Ağustos/2019 - 9:23

ABD ve Çin arasındaki artan ticaret gerilimi güvenli liman talebini artırdı; içeride enflasyon verisi izleniyor

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının kızışmasının güvenli varlıklara talebi artırmasıyla TL dahil gelişmekte olan ülke para birimlerinde kayıplar gözlenirken, yurtiçinde bugün açıklanacak olan enflasyon verisi izlenecek.

Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) Temmuz'da KDV ve ÖTV indirimlerinin sonlanmasının yanı sıra, yapılan elektrik zammı...

Sayfalar

FİNANSAL PİYASALAR beslemesine abone olun.