DÖVİZ PİYASASINDA NE OLDU?

Dış borç ödemesi Botaş enerji ithalat ödemesi Kamu bankalarına döviz desteği (seçim etkisi) Telefon bankacılığı (faiz yönetimi) ..... Rezervlerde açıklanamayan düşüşün boyutu... ve saldırı.. Sonuç: Lira %7'lere varan değer yitirdi.

Tüm bu süreç döviz piyasasında dalglanmaya neden olan sürecin kısa özeti...

Öncelikle, hükümetin dış ödemelerinden kaynaklanan ve merkez bankası rezervlerindeki daralma ile sonuçlanan kısmın dövizin sıçraması üzerindeki etkisini bir kenara bırakmak gerekli..

Nedeni açık: bu ödemeler hem içeride hem de dışarıda tüm ekonomi-finans oyuncuları tarafından anında bilgi akışı ile fiyatlandırılı zaten.

***

Burada doğal olmayan ve fiyatlandırma fırsatı oluşturan bir diğer nokta var: rezervlerdeki azalmanın bilinmeyen yanı. Bunu ise Uğur Gürses'in Deutsche Welle'ye yazdığı analizde görüyoruz:

"Merkez Bankası'nın 28 Şubat-21 Mart arası 21 günlük bilançosu bize şunu söylüyor:

1. Bu dönemde bankanın döviz rezervleri 7.2 milyar dolar azaldı.

2. Bunun 5.9 milyar dolarlık kısmının döviz satışı ile olduğu görülüyor.

3. Hazine'nin döviz hesabındaki azalış ise 3.4 milyar dolar.

Bu sayıların piyasalarda şüphe ile karşılandığı çok açık. Çünkü kamu bankalarını piyasada yoğun döviz satıcısı gören uzmanlar, kamu bankalarının sattıkları dövizin Merkez Bankası tarafından kapatıldığını düşünmeye başladı. Çok da haksız değillerdi."

 

Bu verilerde açıkça belirtilen ve belirtilmeyen rezerv düşüşü farkı  para politikasını uygulayan otoriteye güveni sarstı doğal olarak.. Zaten güvenin bir sonraki basamağı ise yaşadığımız "döviz piyasası kırılması" oldu.

 

23.03.2109  saat 19:00

 

PAYLAŞ